Podczas pracy z komputerem jesteśmy narażeni na wiele negatywnych czynników, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie.Można je podzielić na kilka rodzajów:
- Fizyczne
- Psychiczne
- Moralne
- Społeczne
1.Zagrożenia fizyczne to przede wszystkim zagrożenia wzroku i postawy.Podstawową dolegliwością, na którą skarżą się użytkownicy komputerów jest pogorszenie wzroku.Wynika to z długotrwałego przesiadywania przed monitorem, kiedy to zwykle mamy oczy szeroko otwarte i rzadko mrugamy.Może to powodować m.in. nadwyrężenie narządu wzroku, suchość oczu, niewyraźne widzenie i bóle głowy.Problemy ze wzrokiem mogą być również spowodowane złą odległością oczu od ekranu.
Zły sposób siedzenia przy komputerze może w późniejszym czasie spowodować wady postawy takie jak np. skrzywienie kręgosłupa.
2.Największym zagrożeniem psychicznym jest uzależnienie od komputera.Niewielu ludzi zdaje sobie wciąż sprawę z tego, że komputer może uzależnić w taki sam sposób jak alkohol, praca czy narkotyki. Uzależnienie początkowo jest niezauważalne. Z czasem, kiedy się rozwinie, zaczyna powodować wyraźne szkody. Pierwszą z nich jest postępująca izolacja. Uzależniony od komputera nawet nie szuka związków z innymi ludźmi - szybko zastępuje mu je maszyna. W końcu zaczyna mieć do niej stosunek emocjonalny. Nie potrafi już normalnie komunikować się z innymi ludźmi. Traci z nimi wszelkie związki emocjonalne, całe jego życie rozgrywa się z dala od zwykłego świata. Może np. przesuwać się po ścieżce gier - giełda komputerowa, na której gry kupuje, potem wymienia, w domu bawi się nimi, a przez Internet o nich rozmawia. Osoby uzależnione od komputera okazują duży lęk przed kontaktami z innymi ludźmi, czasami maskując go okazują im swoją wyższość.
4.Zachowania nieetyczne, anonimowość, brak hamulców to najczęstsze przypadki zagrożeń społecznych.Anonimowość i brak hamulców przy komputerze i w sieci często powodują zachowania nieetyczne. U osób zbyt często przebywających przed komputerem wyzwala się "demon" drzemiący w podświadomości i zaczynają zachowywać się niezgodnie z całym swoim dotychczasowym postępowaniem. Np. grzeczna i dobra uczennica rozmawiająca z kimś poprzez sieć wypluwa z siebie stek okropnych przekleństw, których nigdy nie odważyłaby się powiedzieć na głos nawet sama przed sobą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz